Ερευνητική εργασία 2013-2014

Μοιράσαμε ερωτηματολόγια σε 175 αγόρια και κορίτσια ηλικίας 12-15 ετών που φοιτούν στο γυμνάσιο μας. Εντυπωσιακό είναι ότι όλοι οι μαθητές γνωρίζουν ότι έχουν δικαιώματα ως παιδιά και μάλιστα το 99% γνωρίζουν ποια είναι αυτά είτε στο σύνολο είτε στο μεγαλύτερο μέρος τους.
Η ενημέρωση αυτών των παιδιών σχετικά με τα δικαιώματά τους προέρχεται στο μεγαλύτερο βαθμό από το σχολείο, τους γονείς και το διαδίκτυο, ενώ ακολουθούν τα ΜΜΕ και οι φίλοι. Σύμφωνα με την έρευνα, ο ρόλος του σχολείου στην ενημέρωση των παιδιών για τα δικαιώματά τους είναι περιορισμένος, και όση ενημέρωση υπάρχει γίνεται κυρίως από τους καθηγητές. Παρόλο  που το μεγαλύτερο ποσοστό των μαθητών δεν θέλει περισσότερη ενημέρωση, κάποιοι την αναζητούν σε μεγάλο βαθμό από τους καθηγητές τους.
Αισιόδοξο αποτέλεσμα της έρευνας αποτελεί το γεγονός ότι οι μαθητές αναφέρουν πως τα δικαιώματα τους καταπατώνται λίγες φορές, ωστόσο ,όσες φορές αυτό συμβαίνει, αυτοί τα διεκδικούν.
Τέλος, η έρευνα έδειξε ότι οι περισσότεροι μαθητές γνωρίζουν ότι υπάρχουν αρμόδιες κοινωνικές υπηρεσίες που θα τους στηρίξουν στη διεκδίκηση των δικαιωμάτων τους.

Η έρευνα έγινε από τις μαθήτριες της Γ΄τάξης Παπακωνσταντίνου Θεοδώρα, Χριστοδούλου Ιωσηφίνα, Κορνέζου Μαριάννα, Βαδράτσικα Αθηνά, Βενέτη Αναστασία , με αφορμή πρόγραμμα για τα Δικαιώματα του Παιδιού που εκπονήθηκε στο σχολείο .

Αποτελέσματα έρευνας