Σχ. έτος 2019-2020

Κουκάρα Αικατερίνη

Τάξη Γ

Κονδάκη Άννα, Τσαγκλή Δήμητρα

Συγχαρητήρια στα παιδιά μας!!!

Safe Internet

Το σχολείο μας , 5ο Γυμνάσιο Αμαρουσίου , συμμετείχε στον πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό "Όλοι μαζί για ένα καλύτερο διαδίκτυο" που πραγματοποιήθηκε με αφορμή τον εορτασμό της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου SID 2020 και συγχαίρει τις μαθήτριες της Γ' Τάξης του σχολείου μας: Νάκο Ρέα Γ3Νάσιου Ελένη Γ3Νικολοπούλου Ευδοξία Γ3για τις αξιόλογες δημιουργίες τους που τιμήθηκαν με επαίνους συμμετοχής.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός ήταν η κα.Ευθαλία Σολωμού , φιλόλογος.

Σχολικό έτος 2018-2019

Το σχολείο συγχαίρει τις μαθήτριες της B’ τάξης Νάσιου Ελένη και Ταγκλή Δήμητρα που έλαβαν μέρος στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικής «Αριστοτέλης» και διακρίθηκαν  παίρνοντας βραβείο αριστείας η πρώτη και εύφημο μνεία η δεύτερη.

Υπεύθυνη καθηγήτρια για την προετοιμασία των μαθητριών ήταν η κ. Μήτσιου Αικατερίνη.

Σχολικό έτος 2018-2019

Το σχολείο συγχαίρει τις μαθήτριες της Γ’ τάξης Κακούρου Νικολέτα, Ρούσσου Αλίκη και Τασούλη Βασιλική που συμμετείχαν στον 8ο Εργαστηριακό διαγωνισμό Φυσικών Επιστημών του ΕΚΦΕ Νέας Ιωνίας και διακρίθηκαν  παίρνοντας τη 2η θέση στην Βιολογία και την 3η θέση στη Φυσική.

Υπεύθυνοι καθηγητές για την προετοιμασία των μαθητριών ήταν η κ. Μώρου Ελένη και η κ. Μήτσιου Αικατερίνη.

Πανελλήνια διάκριση για το 5ο Γυμνάσιο Αμαρουσίου στο πρόγραμμα "Ποδηλασία και Υγεία"

Το σχολείο συγχαίρει την ομάδα Αγωγής Υγείας της Α' Γυμνασίου για τον Έπαινο ομαδικής συμμετοχής στον 2ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Ψηφιακής Δημιουργίας που διοργανώθηκε από της Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Οδικής Ασφάλειας (Ι.Ο.ΑΣ.) "Πάνος Μυλωνάς".

Υπεύθυνη καθηγήτρια του  Προγράμματος Αγωγής Υγείας : Ευθαλία Σολωμού , φιλόλογος.

Σχολικό έτος 2016-2017 Διαγωνισμοί Μαθηματικής Εταιρείας

Διαγωνισμός ΘΑΛΗΣ της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας

Το σχολείο μας συμμετείχε στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ο ΘΑΛΗΣ, που διοργανώνει κάθε χρόνο η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία.

Στον διαγωνισμό αυτό πέτυχαν οι μαθητές μας

Β' Τάξη: Κονδάκη Μαρία

Γ' Τάξη: Δαλέκος Αλέξανδρος, Λυντέρης Στέργιος

ΘΕΡΜΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!

Σχολικό έτος 2015-2016 Διαγωνισμοί Μαθηματικής Εταιρείας

Διαγωνισμός ΘΑΛΗΣ της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας

Το σχολείο μας συμμετείχε στις 14/11/2015, στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ο ΘΑΛΗΣ, που διοργανώνει κάθε χρόνο η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία.

Στον διαγωνισμό αυτό πέτυχαν οι μαθητές μας

Β ΤΑΞΗ: Κατσής Στέλιος, Παπγής Αριστοτέλης, Τσαγκλή Παρασκευή

Γ Τάξη: Παπαδόπουλος Δημήτρης

Διαγωνισμός ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ (2η φάση) Ιανουάριος 2016

Στον διαγωνισμό αυτό πέτυχε ο\ι μαθητής μας

Β ΤΑΞΗ: Κατσής Στέλιος

ΘΕΡΜΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!

Αποτελέσματα διαγωνισμού  με θέμα "Αναγνωστικές Δεξιότητες - Κατανόηση κειμένου"- 3ο βραβείο   Δαφνομήλης    Αλέξανδρος    (Γ1)

Το Σάββατο, 14-3-2015 , οι μαθητές της Γ' τάξης: Αρώνης Άρης,  Δαφνομήλης Αλέξανδρος,Κατσούλη Αλεξάνδρα, Μαρούδα Κατερίνα, Νικολιδάκη Δέσποινα και Χάρος Κωνσταντίνος και οι καθηγήτριες Μιχαήλ και Δανιήλ ΠΕ0 συμμετείχαν στο Διαγωνισμό που διοργάνωσε η Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης Β' Αθήνας με θέμα "Αναγνωστικές Δεξιότητες - Κατανόηση κειμένου".

Κάθε επιτυχία παιδιά!

Μαθηματικός διαγωνισμός 2014-2015

Ο Μαθητής Παπαδόπουλος Δημήτριος της Β3 τάξης πέρασε επιτυχώς τις εξετάσεις της Β΄φάσης της μαθηματικής εταιρείας <<ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ>> και έδωσε εξετάσεις για τη Γ' φάση "ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ".

1ο βραβείο στον εργαστηριακό διαγωνισμό πειραμάτων Φυσικής, χημείας και Βιολογίας